Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Nawigacja
Artykuły » Duszpasterstwo » Ruch Eucharystyczny
Ruch Eucharystyczny

Ruch Eucharystyczny

RUCH EUCHARYSTYCZNY dorosłych swoją działalność w Kaliszu rozpoczął z inicjatywy sióstr ze Zgromadzenia Nauczycielek św. Doroty w październiku 1997 roku przy Kościele oo. Franciszkanów, przy którym też siostry otrzymały swoją siedzibę- Klasztor. Siostry św. Doroty przybyły do Polski z Włoch ,gdzie w mieście Vicenza znajduje się ich Dom Generalny.

Zgromadzenie Sióstr Nauczycielek św. Doroty powstało w 1836 roku. Założycielem był ks. Giovanni Antonio Farina ,później biskup Treviso i Vicenzy - błogosławiony, wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II - 3 listopada 2001 roku. Szczególnym posłannictwem sióstr św. Doroty jest niesienie pomocy ludziom najbardziej potrzebującym - najsłabszym, najuboższym, dotkniętym przez cierpienie, zwłaszcza dzieciom. Siostry są przede wszystkim nauczycielkami, katechetkami, pielęgniarkami i w duchu służby włączają się z żarliwym oddaniem w Kościoły lokalne. Pracują obecnie w wielu krajach świata. Obecne są w Hiszpanii i Szwajcarii. Pomyślnie dotarły do Ameryki Łacińskiej, Ekwadoru, Kolumbii i Brazylii. Można je spotkać w Ziemi Świętej, w Jerozolimie i Betlejem oraz w Jordanii, między społecznościami arabskimi, chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Prowadzą także działalność w Indiach, w stanie Kerala i wreszcie w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Dotarły również na Ukrainę - pracują w Javorowie pod Lwowem. W Polsce znalazły swoje miejsce w Kaliszu i w Lublinie. Zgromadzenie Sióstr św. Doroty wydało świętą - siostra Maria Bertilla Boscardin, zmarła 20 października 1922 roku, została beatyfikowana przez papieża Piusa XII w 1952 r. , a kanonizowana przez Jana XXIII w 1961 roku.

RUCH EUCHARYSTYCZNY uroczyście obchodzi dzień 20 października poświęcony czci św. s. Bertilli. Również w tym roku 2010 , w dniu święta św. s. Bertilli odbyła się w Kościele oo. Franciszkanów uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyli członkowie Ruchu Eucharystycznego dorosłych, dzieci z Ruchu Eucharystycznego Młodych oraz dzieci ze świetlicy sióstr św. Doroty, a także wielu parafian. Każdego roku w święto św. s. Bertilli członkowie Ruchu Eucharystycznego podczas Mszy Świętej odnawiają swoje obietnice, składane w dniu przystąpienia do Ruchu. Członkowie Ruchu Eucharystycznego zobowiązują się do intensywnego życia chrześcijańskiego wewnątrz Kościoła poprzez wzmacnianie Słowem Bożym, Sakramentami, pobożnością eucharystyczną i wiernością własnym obowiązkom.

CELE Ruchu Eucharystycznego to: Adorować - Miłować - Wynagradzać Jezusowi żyjącemu w Eucharystii, oddając Jego Sercu: - Ojca Świętego
- braci potrzebujących Miłosierdzia Bożego
- trudności i niepokoje świata
- misje apostolskie
- osoby konsekrowane
- kapłanów i ich służbę

Godzinna Adoracja odbywa się w każdy czwartek, przez cały rok.

RUCH EUCHARYSTYCZNY jest ruchem świeckim, w którym mogą uczestniczyć wszystkie osoby, które mają ten sam cel; przez Adorację i Zadośćuczynienie - wyrazić własną wiarę ,podążać do świętości, włączyć się w ukryty stan Jezusa w Rzeczywistości Sakramentalnej. Ruch Eucharystyczny jest otwarty dla wszystkich - małych i dużych, zdrowych i chorych, wszystkich którzy czują się pociągnięci do Adoracji Zadośćuczynienia Eucharystycznemu Sercu Jezusa. Świeccy, którzy adorują i zadośćczynią, aktywnie uczestniczą w duchowości Eucharystycznej Sióstr Nauczycielek św. Doroty. Charyzmatem Zgromadzenia jest nieustająca modlitwa do Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, codzienna Adoracja Pana Jezusa, kontemplacja przebitego na krzyżu Serca Chrystusa.

ADORACJA WIECZYSTA prowadzona przez siostry św. Doroty została zapoczątkowana w Kościele w Vicenzy w dniu 12.08.1897r. za sprawą założyciela Zgromadzenia ks. Fariny. Ta nieustanna cześć Jezusowi obecnemu w Eucharystii, oddawana przez siostry w dzień i w nocy, nieprzerwana została nawet podczas wojny. Za przyczyną Matki Generalnej Azelii, Adoracja stała się publiczna.

Historia RUCHU EUCHARYSTYCZNEGO zaczyna się w 1990 r. kiedy do Adoracji Eucharystycznego Serca Jezusa przylgnęło kilka osób świeckich, by uwielbiać, dziękować i wynagradzać. Ruch ten w szybkim tempie , z małej grupy, przerodził się w dużą. Wypełniło się też pragnienie Matki Generalnej, aby Ruch Eucharystyczny przekroczył granice Italii i tak razem z siostrami dotarł do nas do Kalisza. Ci wszyscy, którzy odkrywają w sobie pragnienie Adoracji, mogą wyprosić potrzebne łaski innym i w ten sposób mogą kontynuować zbawcze działanie Chrystusa. Ci, którzy odkrywają w sobie takie pragnienie, są powołani do bycia w Ruchu Eucharystycznym.

Opieka – ruch prowadzą Siostry Św. Doroty wraz z o. Waldemarem Ułanowiczem

Spotkania adoracyjne odbywają się w każdy czwartek w Kaplicy Adoracji o godz. 1700. Msza św. wynagradzająca Sercu Jezusowemu za grzechy świata odprawiana jest w każdy I piątek miesiąca.

Kontakt:
Siostry Świętej Doroty Córki Najświętszych Serc
ul. Św. Stanisława 4
tel. (0-62) 757-66-13


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook - Lubię To:


Nasze profile na facebooku
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.04