Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

24 października wspominamy

24 października wspominamy:

W Vieh, w Hiszpanii, św. Antoniego Marii Claret. Zrazu był skromnym tkaczem, ale doskonaląc się w rzemiośle, uczył się łaciny i francuskiego. Wstąpił następnie do seminarium i w r. 1835 został kapłanem. W cztery lata później wstąpił w Rzymie do je­zuitów, ale na skutek choroby nowicjat opuścił. Duszpasterzował potem w Hiszpanii, a także głosił nauki rekolekcyjne i był misjo­narzem ludowym. Kontynuacją tej pracy była intensywna dzia­łalność wydawnicza. Potem działał na Wyspach Kanaryjskich. Wróciwszy, przyłożył się do nowego dzieła: zgromadzenia misjonarzy synów Niepokalanego Serca Marii; później zwać ich będą krótko klaretynami. Na żądanie Izabeli H mianowano go arcy­biskupem na Kubie. Założył tam 53 nowe parafie, wygłosił 11 tys. kazań, zalegalizował 30 tys. małżeństw i wybierzmował 300 tys. wiernych. Nie brakło mu wszakże wrogów i w r. 1856 został po­ważnie zraniony przez mężczyznę, którego konkubinę nawrócił.

W rok później powrócił do Hiszpanii i objął urząd spowiednika królowej. Kontynuował także działalność kaznodziejską i wyda­wniczą. W r. 1868 poszedł z rodziną królewską na wygnanie. Przybywszy do Rzymu, gorliwie bronił nieomylności papieskiej. Zmarł u cystersów w Fontfroide, w Pirenejach francuskich, w r. 1870. Kanonizował go w r. 1950 Pius XH.

W Indochinach bł. Józefa Le-Dang-Ti, męczennika. Był oficerem w armii księcia Tu-Duk. Zginął za wiarę w r. 1860.

W Como, we Włoszech, bł. Alojzego Guanella, założy­ciela zgromadzeń sług miłości i córek Marii od Opatrzności. Zaj­mował się wytrwale najbardziej wydziedziczonymi. Zmarł w r. 1915. Beatyfikował go w r. 1964 Paweł VI.

23 października wspominamy:

23 października wspominamy:


Jana Kapistrana który urodził się w Capestrano w roku 1386. Po studiach prawniczych i karierze urzędniczej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i po święceniach kapłańskich oddał się działalności kaznodziejskiej. Przeszedł niemal przez całą Europę. Działał również na Śląsku i w Krakowie, gdzie założył prowincję Braci Mniejszych Obserwantów. Jego apostolska działalność utwierdzała wśród ludu chrześcijańskie obyczaje, a błądzących sprowadzała na drogę pokuty i zbawienia. Zmarł w Kroacji 23 października 1456 roku.

W Ilok nad Dunajem św. Jana Kapistrana, franciszkani­na. Po ukończeniu studiów był radcą prawnym dworu neapolitańskiego. Nieco później dostał się do niewoli kondotiera Malatesty. Przeżył wówczas wizję, która odmieniła jego życiowe plany. Uwol­nił się więc od zawartego, ale niespełnionego małżeństwa i wstą­pił do obserwantów. Potem, będąc wędrownym kaznodzieją, przez 40 lat kontynuował dzieło Bernardyna ze Sieny. Przemierzając kra­je, organizował zarazem dzieła miłosierdzia, zwłaszcza szpitale. W latach 1435—36 był mediatorem w sporze o tron neapolitański. Od r. 1440 łagodził napięcia między Mediolanem a Bazyleą. Podobnie działał na Sycylii. Wizytował również placówki zakonu w Ziemi Świętej, natomiast w r. 1442 w tym samym celu jeździł do Niderlandów. W cztery lata później uzyskał bullę, która obser­wantom przyznawała niezawisłość. Na żądanie Fryderyka III w r. 1451 przybył do Austrii. Do Pragi Jerzy z Podiebradu go nie dopuścił. Kalikstynów zwalczał tedy na piśmie. Potem działał w Bawarii, Turyngii, Saksonii i na Śląsku. Stamtąd przybył do Krakowa, gdzie jak wszędzie wzbudzał intensywne życie religij­ne, zdobywał kandydatów do zakonu i inicjował dzieła miłosier­dzia. Od r. 1454 był na usługach wypraw, organizowanych dla powstrzymania nawały tureckiej. W tym charakterze walnie przy­czynił się do odsieczy Belgradu. Wyczerpany trudami zmarł w r. 1456, pozostawiając po sobie liczne i po części nie przebada­ne jeszcze pisma.

W Pawii św. Seweryna Boecjusza. Słynny filozof i mąż stanu, skazany został przez Teodoryka za to, że spiskował z patry-cjatem rzymskim i Bizancjum. Zasłynął jako autor traktatu O po­ciechach filozofii. Zginął w r. 524. Lud uznał go za męczennika, ale ten lokalny kult został zaaprobowany dopiero w r. 1883.

W Konstantynopolu Św. Ignacego, patriarchy. Uwikłany w ówczesne spory, długo przebywał na wygnaniu i wiele wycier­piał od swych zagorzałych przeciwników. Zmarł w r. 877.

Różaniec

‘’Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen’’

Październik jest wyjątkowym miesiącem w szczególny sposób poświęconym modlitwie różańcowej. Różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi, w której rozważa się jej cnoty i obecność podczas misji Jezusa nawiązując do ważnych wydarzeń zaczerpniętych z Ewangelii. Różaniec może odmienić nasze życie zawsze wtedy, kiedy jesteśmy w potrzebie. Dzięki tej modlitwie możemy stawać się lepszymi, odważnie i radośnie iść przez życie i bardziej zbliżać się do Boga przez Jego Matkę. Zobaczmy zatem co jest treścią Różańca:

- część I dotyczy dogmatu wcielenia- Syn Boży stał się człowiekiem,

- część II to dogmat odkupienia- Syn Boży umarł za nasze grzechy na Krzyżu i w ten sposób uwolnił nas od kary za grzech,

- część III to dogmat o zbawieniu- przez swoją Mękę śmierć i zmartwychwstanie Jezus dał nam udział w życiu wiecznym,

- część IV, dodana przez Ojca Św. Jana Pawła II, to tzw. tajemnice światła, opowiadające o najważniejszych wydarzeniach z życia publicznego Jezusa Chrystusa.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Poświęcenie nowego ołtarza
Poświęcenie nowego ołtarza
Poświęcenie nowego ołtarza
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.04