Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

26 stycznia wspominamy

26 stycznia wspominamy:
Wspólne wspomnienie Tytusa i Tymoteusza, wiernych i oddanych uczniów Św. Pawła apostoła. Do nich to adresowane są trzy listy, które weszły do kanonu ksiąg świętych. Tymoteusz był synem poganina i żydówki. Pochodził z Listry. Paweł wysy­łał go do rozmaitych Kościołów, a potem jemu powierzył niejako swój duchowy testament. Tymoteusz był pierwszym biskupem Efe­zu i jako taki zmarł prawdopodobnie śmiercią naturalną. Tytus natomiast pochodził z Krety i pierwotnie był poganinem. Rów­nież i on załatwiał rozmaite drażliwe sprawy, powierzane mu przez apostoła narodów. Po jego śmierci Tytus wrócił prawdopodobnie na ojczystą wyspę i tam też w wieku lat 94 zmarł.

Niedaleko Betlejem Św. Pauli, benefaktorki i uczennicy św. Hieronima. Była matką pięciorga dzieci, ale gdy w trzydzie­stym trzecim roku życia owdowiała, podążyła za Hieronimem do Ziemi Świętej, a następnie osiedliła się w pobliżu swego duchow­nego ojca. Pod Betlejem ufundowała dwa klasztory: dla mnichów i mniszek i tam oddawała się pilnie lekturze oraz rozpamiętywa­niu Biblii. Gdy w r. 404 umierała, powiedziała: „Wierzę, że uj­rzę dobra Pańskie w krainie żyjących". W jednym ze swych dłuż­szych listów Hieronim pozostawił nam jej życiorys.

25 stycznia wspominamy:

25 stycznia wspominamy:
Świąteczne wspomnienie cudu, który u bram Damaszku z prześladowcy Szawła uczynił apostoła narodów. Opowiedział nam o tym Łukasz w dziewiątym rozdziale Dziejów Apostolskich, a sam Paweł zrelacjonował w liście do Filipian. Ten ostatni sta­nowi część tzw. Corpus Paulinum -— zbioru pism, które wyszły spod pióra apostoła i weszły do kanonu Pisma świętego. Ich lektu­ry nie zastąpi jakakolwiek biografia św. Pawła. — Dzięki inicjatywom anglikanina Wattsona oraz ks. Couturier z Lyonu chrześcijanie rozmaitych wyznań zbierają się w tym dniu na wspól­ną modlitwę w intencji swego zjednoczenia.

W Stavelot, w Ardenach, św. Poppona, opata. Zasłynął on z reform przeprowadzonych w wielu klasztorach. Zmarł w r. 1048.

W Mantui, we Włoszech, bł. Archanioły. Była przełożo­ną założonego przez się karmelu. Zmarła w r. 1495.

Okres Zwykły

Okres Zwykły w ciągu roku

Niedziela Chrztu Pańskiego kończy w Kościele Okres Bożego Narodzenia, choć w tradycji polskiej trwa on do 2 lutego- święto Matki Bożej Gromnicznej. W czasie Okresu Zwykłego obchodzi się misterium Chrystusa w jego pełni, zwłaszcza w niedziele.

Okres Zwykły składa się z dwóch części:
1. pierwsza rozpoczyna się w poniedziałek po święcie Chrztu Pańskiego i trwa do wtorku przed Środą Popielcową (obejmuje około 4-6 tygodni),
2. powtórnie Okres Zwykły zaczyna się w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego i kończy przed I Nieszporami I Niedzieli Adwentu.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05