Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Powstanie Warszawskie "Burza"

„Burza” znaczy-Deus, Honor, Patria

"Ci, co zginą, będą siewcami, którzy samych siebie rzucą w ziemię, jako ziarno przyszłych plonów. Bo nic nie ginie. Z dziś zwyciężonych dla jutrzejszych zwycięzców powstają oręże i tarcze"

„Gloria victis” E. Orzeszkowa 

 

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było wielkim zrywem ludności stolicy, to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące! Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była wolna Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy.

Sztandarem i godłem życia dla Polaków była walka o odzyskanie wolności Polski. Powstańcy z niezwykłą odwagą walczyli z wrogiem, poświęcili to, co mieli najcenniejsze – własne życie. Walczący wierzyli w odzyskanie wolności i sens walki, wielu powstańców zginęło na barykadach jednak do ostatniej sekundy życia w ich sercach i umysłach były słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, bo wiara, męstwo i bohaterstwo walczących hartowały naszego ducha narodowego. 

 Opór stawiali nie tylko ludzie wykształceni, ale również mieszczanie, i chłopi, kobiety a nawet dzieci. To właśnie tym wspaniałym postawom i ludziom zawdzięczamy, że nasza ojczyzna przetrwała aż do dziś. A wobec nich: 

Stajemy dziś - z pochyloną głową,
pełni zadumy i bolesnego skupienia,
do uroczystego apelu poległych,
pomordowanych i zaginionych.
 

Ich majętnością było tylko życie,
ich win
ą - POLSKOŚĆ,
ich kar
ą - cierpienie,
ich katem - system nieludzki.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

1 sierpnia wspominamy

1 sierpnia wspominamy:

W Nocera dei Pagani, we Włoszech, św. Alfonsa Marii di Liguori, doktora Kościoła. Mając 17 lat zdobył doktorat obojga praw, ale dostrzegłszy małą pomyłkę w swej praktyce, rzucił ad­wokaturę i przywdział suknię duchowną. Potem oddał się z zapa­łem dziełu misji ludowych oraz pracy w konfesjonale. W r. 1731 dał początek zgromadzeniu żeńskiemu, które później nazwano redemptorystkami. W roku następnym zgromadził współpracowni­ków do głoszenia misji. Był to początek zgromadzenia redempto­rystów. Ukazywały się już wtedy jego dziełka, które osiągną liczbę 160. Najbardziej wziętymi staną się Uwielbienia Maryi, O godno­ści i obowiązkach kapłańskich, O wielkim środku modlitwy, a prze­de wszystkim jego Teologia moralna, którą w ciągu lat modyfi­kował i powiększał. Tak stał się nauczycielem moralności, a zara­zem mistrzem pobożności i modlitwy. Ta też pobożność ożywi po­tem religijność i ruch odnowy XIX stulecia. W r. 1762 Klemens XIII powierzył mu małą diecezję Santa Agata dei Goti, która mia­ła zarówno sporo duchowieństwa, jak ogrom ignorancji, występków i nadużyć. Schorowany, zrezygnował z niej po 13 latach trudów. Przeżył jeszcze przeciwności, gdy oderwała się część założonego przezeń zgromadzenia. Zmarł w r. 1787. Kanonizowany w r. 1839, w r. 1871 ogłoszony został doktorem Kościoła.

W Winchester, w Anglii, św. Etelwolda, biskupa. Jako opat zredagował zbiór mniszych zwyczajów pt. Regularis Concordia. Zmarł w r. 984.

W La-Mure-d’Isere koło Grenoble św. Piotra Juliana Eymard. Zrezygnowawszy z probostwa, wstąpił do marystów, ale w r. 1856 opuścił zgromadzenie, mimo że uprzednio był w nim prowincjałem. Stworzył wówczas własne dzieło dla szerzenia czci Eucharystii. Zostało ono jako zgromadzenie zatwierdzone w r. 1864. W dwa lata później założył także zgromadzenie służebnic Najśw. Sakramentu. Zmarł w r. 1868. Kanonizował go w r. 1962 Jan XXIII.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05