Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia

Nowenna przed uroczystościa Niepokalanego Poczęcia

29 listopada w Uroczystość Wszystkich świętych Zakonu Franciszkańskiego rozpoczyna się dziewięciodniowa  Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Franciszkanie w ten sposób dziękują Bogu za dar Maryi. Wskazując jednocześnie że idąc za głosem swojego założyciela św. Franciszka od samego początku Maryja była dla nich wzorem wskazującym kierunek drogi ku Chrystusowi.  Na przestrzeni lat wielu teologów przyczyniało się do szerzenia kultu maryjnego, wnieśli oni również wiele swojego wkładu w ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

W naszej świątyni modlitwy nowennowe z okolicznościowym kazaniem, od 29 września o godz. 9.00 i 18.00

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny został ogłoszony konstytucją apostolską Ineffabilis Deus –  8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX.

28 Listopada wspominamy

28 Listopada wspominamy:
W Konstantynopolu św. Stefana, nazywanego Młodszym. Ten ostatni przydomek dano mu dla odróżnienia od św. Szczepa­na, który dla Greków jest Stefanem Starszym. Nasz Stefan wcze­śnie został mnichem. Gdy za Konstantyna V Kopronima wzmógł się spór o cześć świętych obrazów, stanął na czele ich obrońców. Zamknięto go najpierw w jakimś klasztorze, potem zawleczono w pobliże miasta i uwięziono na jednej z wysepek Morza Marma-ra. Po rozmowie z cesarzem wtrącono go następnie do więzienia publicznego. Zastał w nim przeszło 300 mnichów. Zmarł po pobi­ciu przez pochlebców cesarza w r. 764.

W Neapolu św. Jakuba z Marchii, franciszkanina. Był jednym z najznamienitszych uczniów Bernardyna ze Sieny. Jak Jan Kapistran zjeździł wiele krajów Europy, a ponadto piastował rozmaite funkcje zakonne. Papieże obdarzali go swym zaufaniem i obarczali misją przywrócenia zgody wśród braci mniejszych. Przebywał także w Bośni i na Węgrzech, ale działalność kazno­dziejską sprawował zwłaszcza w krajach Italii. Zmarł w r. 1476. Kanonizował go w r. 1726 Benedykt XDX

W Yorku, w Anglii, bł. Jakuba Thompsona, męczennika. W r. 1580 przybył na studia do Reims, ale już w roku następ­nym, wyświęcony na kapłana, wrócił na Wyspę. Przez rok uda­wało mu się duszpasterzować z ukrycia. Pochwycony, wtrącony został do więzienia, gdzie za towarzyszy miał pospolitych krymi­nalistów. Niektórych z nich zdołał nawrócić. Zginął przez powie­szenie w r. 1582. Beatyfikował go Leon XIII.

Andrzejki

Andrzejki

wigilia  świętego Andrzeja-noc z 29 na 30 listopada - wieczór wróżb

 Początkowo obchody i zabawy andrzejkowe traktowano bardzo poważnie miały charakter wyłącznie matrymonialny, wróżby odprawiano tylko indywidualnie najczęściej w odosobnieniu i wyłącznie przez niezamężne panny. Panowie swoje wróżby mogli przeprowadzać w innym czasie, męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki....

27 Listopada wspominamy:

27 Listopada wspominamy:
W Riez, we Francji, św. Maksyma, biskupa. Wcześnie znalazł się w klasztorze leryneńskim, którym kierował św. Hono­rat. Od r. 427 był jako opat jego następcą. W r. 433 obrano go biskupem Riez. Pracował tam wytrwale. Uczestniczył też w kilku synodach i podpisał list biskupów Galii do Leona I. Zmarł około r. 460. Pochowano go w kościele, który sam wybudował.

W Salzburgu, w Austrii, św. Wirgiliusza, biskupa. Po­chodził z Irlandii i pierwotnie zwał się Fergal. Około r. 743 przy­był do Salzburga. W dwa lata później powierzono mu rządy w miejscowym opactwie, co równało się zarządzaniu diecezją. Po­padł następnie w zatarg ze św. Bonifacym, który poczuwał się do zwierzchnictwa nad Bawarią. W samym mieście wybudował nową katedrę. Sakrę otrzymał dopiero w r. 755. Zmarł w r. 784.

W Akwili, we Włoszech, bł. Bernardyna z Fossa, fran­ciszkanina. Pociągały go przykłady i działalność Bernardyna ze Sieny i Jana Kapistrana. Jakub z Marchii wręczył mu w r. 1445 habit. Nieco później został wikariuszem prowincji Bośni i Dalma­cji. Potem piastował stanowisko prokuratora przy Kurii Rzymskiej, a od r. 1472 był wikariuszem prowincji św. Bernardyna. Pozosta­wił po sobie Kronikę, w której wiele spraw omówił z rozbrajającą szczerością. Ona to przekazała nam wiele szczegółów dotyczących sporów między obserwantami a konwentualnymi. Bernardyn zmarł w r. 1503. Jego kult zatwierdził w r. 1828 Leon XII.

Pielgrzymki

PIELGRZYMKI

 Z Franciszkańskim Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym organizujemy

Pielgrzymkę do

  ZIEMI ŚW. – ŚLADAMI CHRYSTUSA

22.02 – 1.03.2015 (8 dni, samolot)

 Cena promocyjna: 2490 PLN i 80 USD

Uczestnicy pielgrzymki do Ziemi Świętej przywiozą do naszego kościoła relikwie skały Grobu Pańskiego, przekazane przez franciszkańską kustodię Ziemi Świętej.

 Szczegółowe informacje i zapisy u o. proboszcza, tel. 62 7677310.

 

Zapraszamy też do udziału w pielgrzymkach do:

Fatimy i Santiago de Compostela 16-23.03.2015 (8 dni, samolot)

cena: 3390 zł i 90 Euro

 Rzymu 16-20.03.2015 (5 dni, samolot)

cena: 2190 zł i 90 Euro

znicz

Listopad

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.09