Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

28 sierpnia wspominamy

28 sierpnia wspominamy:

W Hipponie, w Afryce północnej, św. Augustyna, dok­tora Kościoła. Urodził się w Tagaście, a kształcił w Madurze i Kartaginie. W r. 371 związał się na piętnaście lat z kobietą, której imienia nie znamy. Miał z nią syna Adeodata. W trzy lata później został retorem. W tym charakterze wyjechał do Rzymu i Mediolanu, gdzie manichejczycy postarali mu się o katedrę. Tam to pod wpływem św. Ambrożego oddał się lekturze Pisma Święte­go. W r. 386 doznał duchowego wstrząsu i przyjął chrzest. Zre­zygnował wtedy ze stanowiska i wrócił do Afryki. W Tagaście założył klasztor, w którym przebywał do 391 r. Wtedy to biskup Walery w Hippony wyświęcił go na kapłana. W pięć lat później został jego następcą. Nie zaprzestał gorliwej posługi kaznodziej­skiej oraz pracy na niwie pisarskiej. „Napisał tyle dzieł, że ich nawet wyliczyć nie można”. Najznakomitsze z nich to obszerny traktat O państwie Bożym oraz wzruszające Wyznania. Należy też wspomnieć zarys reguły, który wywarł wielki wpływ na rozwój życia zakonnego na Zachodzie. Zmarł w oblężonej przez Wan­dalów Hipponie w r. 430.

W Rzymie św. Hermesa, męczennika. Świadczą o nim znaleziska archeologiczne oraz inskrypcja sporządzona przez pa­pieża Damazego.

W Vieh, w Hiszpani, św. Joachimy de Vedruna, założy­cielki zgromadzenia karmelitanek miłości. Pragnęła zrazu wstąpić do karmelu, ale posłuszna rodzicom, wyszła za mąż. Miała dzie­więcioro dzieci. Po szesnastu latach pożycia owdowiała. Troskę o dzieci połączyła wówczas z pracą na rzecz chorych. Nie unik­nęła przeciwności, a w czasie wojny domowej więzienia i wyg­nania. Mimo to zdołała założyć i pokierować nowym instytutem. Zmarła w r. 1881, dotknięta cholerą. Kanonizował ją w r. 1959 Paweł VI.

27 sierpnia wspominamy

27 wspominamy:

W Ostii pod Rzymem św. Moniki,  wdowy.  Wcześnie wydano ją za urzędnika Patrycjusza, który był poganinem. Niemiała z nim łatwego życia, ale taktem i cierpliwością pozyskała sobie najpierw teściową, potem także męża, który przed swą śmiercią został chrześcijaninem. Odtąd żyła sprawami swych dzie­ci. Najwięcej łez kosztował ją Augustyn, ale on odpłacił się jej najlepiej i w Wyznaniach wystawił jej wspaniały pomnik. Pe­wien biskup pocieszył ją mówiąc, że nie może zginąć syn tylu łez. Potem wsparcia udzielał jej św. Ambroży. Po nawróceniu Augustyna jakiś czas spędziła jeszcze w Mediolanie. Zapadła na febrę, gdy wracali razem do Afryki. Zmarła na rękach synów w Ostii w r. 387. Dokładnego dnia nie znamy. Wspominano ją zawsze przed lub tuż po wspomnieniu wielkiego syna.

W Arles, w południowej Francji, św. Cezarego, bisku­pa. Na wyspach Leryńskich został mnichem. Gdy ze względów zdrowotnych przybył do Arles, tamtejszy biskup wyświęcił go i powierzył w zarząd klasztor na wysepce Rodanu. Wówczas to napisał dla mnichów regułę. W r. 503 przymuszono go do obję­cia stolicy biskupiej. Zdobył na niej wielkie poważanie, co m. in. zaznaczyło się na synodach, w których wziął udział. Dla założo­nego przez siebie klasztoru żeńskiego napisał drugą regułę. Po­zostawił też wiele innych pism. Zmarł w r. 543.

W Reading, w Anglii, bł. Dominika od Matki Bożej Barberiego, wybitnego działacza ekumenicznego. Pochodził z Viterbo. Zrazu był u pasjonistów bratem-laikiem. Na Boże Narodzenie 1813 r. otrzymał wezwanie do apostolstwa. Zabrał się rączo do nauki i w pięć lat później został kapłanem. Wykładał potem fi­lozofię i teologię, a równocześnie oddawał się kaznodziejstwu i posługom w konfesjonale. Później piastował funkcje przełożeń-skie. W r. 1841 wyjechał do Anglii i wszedł w kontakt z wielu wybitnymi osobistościami. To na jego ręce Newman złożył wy­znanie wiary. Zmarł w r. 1849 w gospodzie dworcowej. Pozosta­wił wiele pism, w tym także pism o charakterze mistycznym. Beatyfikował go w r. 1963 Paweł VI.

Matki Boskiej Częstochowskiej

26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej


Uroczystość NMP Częstochowskiej, obchodzona 26 sierpnia, ściśle związana jest z sanktuarium maryjnym w Częstochowie, w którym od końca XIV wieku otaczany jest wielką czcią obraz Bożej Rodzicielki. Pochodzenie obrazu, osnute legendami, pozostaje dotąd niewyjaśnione. Jasnogórski wizerunek Maryi bardzo przypomina bizantyjską ikonę z końca X wieku, znajdującą się w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05