Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

23 września wspominamy

23 września wspominamy:

W Rzymie św. Linusa, papieża. Wymieniano go zawsze jako bezpośredniego następcę św. Piotra. Ireneusz utożsamia go także z tym, którego św. Paweł wspomina w liście do Tymoteusza. Trudniej ustalić okres jego pontyfikatu. Jedni pomieszczają go w latach 64—79, natomiast inni opowiadają się za latami 56—67. Linus wymieniany był w kanonie mszy rzymskiej, a Liber Ponti-ficalis jako jego dies natalis wymienia dzień dzisiejszy.

 

Na wyspie Hy, u brzegów Irlandii, św. Adamnana, opa­ta. Miał być krewnym św. Kolumby. Wstąpiwszy do zasłużonego opactwa, rychło ukazał swe uzdolnienia. Nieco później został opa­tem. Utrzymywał kontakty z wielu wybitnymi osobistościami Ir­landii i Anglii. Za namową św. Ceolfryda opowiedział się za zwy­czajami rzymskimi i działał na rzecz upowszechnienia daty uro­czystości wielkanocnych. Miał też przekonać Irlandczyków, by nie zmuszali kobiet do służby w wojsku. Zmarł w r. 704. Pozostawił po sobie kilka dziełek: Życiorys św. Kolumby, Wizję oraz O miej­scach świętych.

 

W Wenecji bł. Piotra Acotanto. Po śmierci ojca opuścił klasztor i na życzenie matki wstąpił w związek małżeński. Potem udał się do Ziemi Świętej. Gdy wrócił, okazało się, że sam owdo­wiał. Wówczas po raz wtóry wstąpił do klasztoru. Nie przyjąwszy funkcji przełożeńskich, zamknął się w rekluzji. Zmarł około r. 1187. Jego kult zaaprobował Klemens XIII.

22 września wspominamy:

22 września wspominamy:

W Arpajon, we Francji, Św. Jonasza, męczennika. Do­brze w Ile-de-France zaświadczony jest jego wczesny kult, o nim samym jednak oraz o okolicznościach jego męczeństwa nie wie­my niczego. Późna legenda próbowała z niego uczynić ucznia Św. Dionizego Areopagity.

W St. Maurice, w szwajcarskim kantonie Valais, św. Mau­rycego, męczennika i jego towarzyszy z Legii Tebańskiej. Nale­żeli prawdopodobnie do oddziałów, które starym szlakiem prze­kraczały Alpy. Przed bitwą zażądano może, aby złożyli ofiarę bo­gom i wtedy zaczęto ich okrutnie represjonować. W tym męczeń­skim boju odznaczył się primicerius Maurycy. Ale pierwsze pisane relacje przekazał dopiero biskup Eucheriusz w V stuleciu, wiado­mości zaś czerpał od Teodora, biskupa Octodurum, który żył pod koniec IV w. Wiadomości te zdają się potwierdzać badania arche­ologiczne, prowadzone w latach 1944—1949. Do Maurycego do­łączano także męczenników czczonych w bliższych lub dalszych okolicach, np. męczennika Gereona, wspominanego w Kolonii. Na­de wszystko obwołano go patronem rycerstwa. Stąd także kult jego włóczni, przechowywanej rzekomo w rozmaitych miejscach.

W Turynie, we Włoszech, bł. Ignacego z Santhia, kapu­cyna. Lorenzo Maurizio Belvisotti — tak nazywał się przed wstą­pieniem do zakonu — był gorliwym rekolekcjonistą i kaznodzie­ją. Zmarł w r. 1770. Beatyfikował go w r. 1966 Paweł VI.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

14-05-2014 12:35
... Szeroki uśmiechI czyż po takim zbiegu można nie czuć się prowadzoną przez Pana? Alleluja!

14-05-2014 12:32
...le, w tym MARTWYM bezruchu." Str. 95 Dlaczego nie można wszystkiego napisać W JEDNYM!!! Szok

14-05-2014 12:30
BO Z TEJ ŚMIERCI ŻYCIE TRYSKA. Jakże dziękuję za te słowa! Pośrednio zapewne o. Andrzejowi S. ;-) Bo pierwszy jest Jezus. Zanim ujrzałam w naszym kościele...

14-05-2014 12:17
c.d. ...ten napis - przeczytałam w książce R. Peyreta o Marcie Robin te słowa: "I intensywną moc życia, strumienie żywej wody: moc, radość, światło, nadprzyrodzony rozum, STRUMIEŃ ŻYCIA w tym cie

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.05