Nawigacja
Klasztor
  Rys Historyczny
  Wspólnota
Liturgia
  Msze św i nabożeństwa
  Ogłoszenia parafialne
  Intencje Mszalne
  Dni świąteczne nakazane
  Patronowie Polski
Parafia
  Dane parafii
  Patron parafii
  Dane adresowe
  Kancelaria
Duszpasterstwo
  Koło Żywego Różańca
  Ministranci
  Ruch Eucharystyczny
  Neokatechumenat
  FZŚ
  Chór
  Schola młodzieżowa
  Schola dziecięca
  Grupa pielgrzymkowa
  Duszpasterstwo chorych
MusicBox3
Play
Witamy na stronie wspólnoty kaliskiej

Kanonizacja bł. Jana Pawła II

W Niedzielę Miłosierdzia będziemy przeżywać wielką chwilę kanonizacji bł. Jana Pawła II. Przygotowujemy się do tego wydarzenia i pragniemy dziękować Bogu za naszego Wielkiego Rodaka. W przeddzień kanonizacji 26 kwietnia w sobotę, zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę i czuwanie podczas apelu o godz. 21:00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec lub lampionów, aby zabrać ze sobą do domów światło - iskrę miłosierdzia, które dotarło do nas sanktuarium Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik. To światło będzie nam towarzyszyć w naszych domach w czasie uroczystości kanonizacyjnych.

26 kwietnia wspominamy

26 kwietnia wspominamy:

W Rzymie św. Kleta, nazywanego również An akie tern, papieża. Byl po Linie następcą św. Piotra. Sądzą niektórzy, że pon­tyfikat Kleta przypadał na lata 79—90. Zresztą nic o nim pewnego nie wiemy. Święty wspominany był w tzw. kanonie Mszy św.

W Axiopolis, na terenie dzisiejszej Dobrudży, św. Aure­liusza, męczennika. Był zapewne towarzyszem św. Cyryla, jak on przedstawicielem tego młodego chrześcijaństwa, które na te tereny dotarło stosunkowo wcześnie. Starożytne Axiopolis znajdowało się w okolicach dzisiejszej Cenrevody i Rasovy.

W Korbei, w Pikardii, św. Paschazego Radberta, opata. Wychował się u benedyktynek w Soissonnais. Wcześnie wstą­pił do słynnego opactwa w Korbei, gdzie za mistrza miał Abelarda. Potem uczestniczył w ekipie, która w Westfalii zakładała Nową Korbeię. W macierzystym opactwie doczekał się godności opata, ale po jakimś czasie na skutek niesnasek i sporów, zazębiających się spory dynastyczne, z godności tej zrezygnował. Przebywał wte­dy w Saint-Riquier. Pod koniec życia wrócił do Korbei i kontynuo­wał tam swą pracę pisarską. Zmarł w r. 865, pozostawiając po sobie sporą spuściznę literacką. Wśród jego dziełek znalazł się rów­nież pierwszy traktat poświęcony Eucharystii; długo uchodził on za dzieło św. Augustyna.

25 kwietnia wspominamy

25 kwietnia wspominamy:

Świąteczne wspomnienie św. Marka, ewangelisty. W księ­gach Nowego Testamentu występuje także pod imieniem Jan, a Dzieje mówią o nim: „Jan zwany Markiem”. Był synem Marii, właścicielki jakiejś jerozolimskiej posesji, może samego wieczerni­ka. Była zaprzyjaźniona ze św. Piotrem, który zwał Marka później „swoim synem”. Pracę apostolską rozpoczął z Barnabą i Pawłem, ale w czasie pierwszej podróży misyjnej odłączył się od nich w Pam- filii. Doszło prawdopodobnie do jakiegoś nieporozumienia któ­re echo swe znalazło w czasie podróży następnej. Odnajdujemy później Marka w Rzymie, a św. Paweł wspomina o nim w kontek­ście bardziej przyjaznym. Towarzyszył następnie Piotrowi i by! już wówczas szeroko znany w środowiskach chrześcijańskich. Co robił po śmierci apostołów, nie wiemy, bo tradycja nic nam w tym względzie jednolitego nie przekazała. Mówią, że poniósł męczeń­stwo za Trajana, ale Hieronim nic o tym nie wie. Jego ewangelia jest wiernym echem katechezy Piotra i w tym znaczeniu Papiasz nazwał go Piotrowym tłumaczem. Wspomnienie Marka obchodzo­no w terminach różnorodnych. Na Zachodzie jego dzień skojarzył się z procesją błagalną, która gdzieniegdzie przetrwała u nas do dziś dnia.

W Lyonie św. Rustyka, biskupa. Wedle Ennodiusza on to przyjął Epifaniusza z Pawii, gdy ten przybył do Galii. Zresztą wie­le o nim nie wiemy. Zmarł w r. 501.

W Lobbes, niedaleko Tournai, w Belgii, św. Hermina. Był jednym z tych opatów, którzy w tych czasach obdarzani byli sakrą biskupią. Zmarł w r. 737.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Dokumenty
  Sakrament chrztu
  Sakrament Bierzmowania
  Sakrament małżeństwa
  Pogrzeb
LubiĘ to
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

19-04-2014 21:31
Jezus Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

05-01-2014 09:23
Bóg się narodził

31-03-2013 06:53
Chrystus zmartwychwstał!
Losowe foto
Copyright © 2012
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2014 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.10